HSYK’dan flaş açıklama: “Özür diliyoruz çünkü…”

27 Nisan 2015 - Pazartesi, Saat: 20:07 Gündem | 782 kere okundu HSYK, 'paralel yapı' iddialarına ilişkin soruşturmalarda tutuklananlar için tahliye kararı veren İstanbul 29. Asliye ve 32. Asliye Ceza mahkemelerinin hakimleri için görevden uzaklaştırma kararı verdi. Şanlıurfa 3. Ağır Ceza Mahkemesi için de aynı karar çıktı.

2. Daire Başkanı ’dan ise flaş açıklamalar geldi: “Kimsenin suç işleme özgürlüğü yok. Hakimler, anayasada tarif edildiği üzere, anayasa ve hukuka uygun vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler” dedi. Yılmaz “Biz dün olağanüstü toplanacaktık. Toplantı için ancak bugün toplantı yeter sayısına ulaştık. Kamuoyundan da bu yüzden özür diliyoruz. Kamuoyunu bu kadar meşgul eden bir konuda çok daha çabuk davranamamamızın sebebi araya hafta sonunun girmesi” diye konuştu.

HSYK 2. Dairesi, 3. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Habil Kahraman, İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi ile İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi ’in görevde bulunmalarının, 2802 sayılı Kanun’un 77. maddesi uyarınca, “yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği” gerekçesiyle tedbiren görevden uzaklaştırılmalarına karar verdi. HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, üç hakim hakkında müfettiş ön raporlarını incelediklerini, hakimler hakkındaki tedbir istemini görüştüklerini söyledi. Yılmaz, hakimlerin görevde kalmalarının “yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği” kanaatiyle görevden uzaklaştırılmalarına karar verdiklerini bildirdi.

Yılmaz, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 77. maddesinde, “hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebileceği”nin hüküm altına alındığını hatırlattı.

BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR KAOS OLMADI
Herkesin yaşananların farkında olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti: “Türk yargısı hiç yaşamadığı olayları yaşıyor. bugüne kadar böyle bir kaos olmadı. Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yok. Hakimler, Anayasada tarif edildiği üzere, anayasa ve hukuka uygun, vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Kanundan kaynaklanmayan yetkiyi kullanan, kanunun emredici hükmüne aykırı karar veren bir hakimin varlığı, kamu düzeni, hukuk güvenliği ve saygınlığı için felaket olacaktır. Hele hele bir yargı görevlisinin, ülkede hukuk kaosu yaratmaya, insanların yargıya güvenini ve inancını sarsmaya hakkı olamaz.”

YETKİLERİ YOK
Sulh ceza hakimliklerinin görevlerinin 5325 sayılı kanunda tarif edildiğini ve yasa hükümlerinin açık olduğunu belirten Yılmaz, “Soruşturma aşamasında asliye ceza hakiminin yetkisi yok, sulh ceza hakimlikleri görevli. Her nasılsa Özçelik ve Başer, ikisi de bir zamanlar özel yetkili mahkemelerde çalışmış hakimler” dedi. Mehmet Yılmaz, yasanın emredici hükmüne rağmen, hakimlerin yetkisi bulunmayan bir sahaya girdiklerini, evrakı incelemeden, hangi şüpheli hangi suçla suçlanıyor, delil durumu nedir bunlara bakmadan toptan tahliye kararı verdiklerini söyledi.

ISRARIN SEBEBİ NEDİR?
Yılmaz, “Olay bu kadar basit. Nedir bu ısrarın arkasında gizlenen sebep? Açıkça yasa yetki vermediği halde, ‘sen yetkisizsin’ dediği halde, bu talepleri sulh ceza mahkemesinin değerlendireceği açık olmasına rağmen, hala ısrarla ‘ben yetkiliyim, ben vereceğim’ demelerindeki ısrarın sebebi nedir? Kamuoyunun takdirine bırakıyorum” diye konuştu.

KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLİYORUZ
Kimsenin suç işleme özgürlüğü olmadığını, hele hele bir hakimin hukuk kaosu yaratacak, insanların yargıya güvenini, inancını sarsacak birtakım eylem ve işlemlerin içinde olmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi: “Bugün olağanüstü toplanmamızın sebebi de bu. Dün pazardı, bir grup arkadaşımız dışarıdaydı. Yoksa biz dün olağanüstü toplanacaktık. Toplantı için ancak bugün toplantı yeter sayısına ulaştık. Kamuoyundan da bu yüzden özür diliyoruz. Kamuoyunu bu kadar meşgul eden bir konuda çok daha çabuk davranamamamızın sebebi araya hafta sonunun girmesi.”

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA
2. Daire Başkanı Yılmaz, karara üyeler Mahmut Şen ve Mustafa Kemal Özçelik’in muhalif kaldığını açıkladı. Muhalif üyelerden Özçelik’in, “Eğer biraz süre olsaydı, inceleyecek zaman olsaydı veya yer değiştirme cezası uygulansaydı ‘evet’ diyebilirdim” dediğini aktaran Yılmaz, kararın 4 üyenin kabul oyuyla çıktığını kaydetti.

Yılmaz, müfettiş raporunda, “hükümeti devirmeye teşebbüsle” suçlanan polislerle ilgili suçlamaların sıralandığını ve hakimlerin şüphelilerle fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri gerekçesiyle açığa alınmalarının istendiğini ifade etti.

Dairenin, “bu karmaşa bu şekilde devam edemez” dediğini ve kaos ortamını neticelendirmek için hakimlerle ilgili görevden uzaklaştırma yetkisini kullandığını anlatan Yılmaz, HSYK 3. Dairesinin de yarın görevden uzaklaştırılan hakimlerle ilgili toplanarak, bu kişiler hakkında soruşturma açılıp açılmayacağına karar vereceğini bildirdi.

Bu arada, görevden uzaklaştırma kararının, hakimlerin görev yerlerine UYAP üzerinden gönderildiği öğrenildi.


Haberin Etiketleri: , , , , , , , ,
Google'dan gelen aramalar:

Sponsor Linkler

YorumSosyal Yorum

310-052 Certification private data secured through efficient security system. You can overcome your worries through customer reviews about EXAV613X-CLV IT Exam 000-775 Exam BH0-002 Exam VCA410-DT Certification HP0-Y30 IT Exam HCISPP Study Guide HP0-M43 Certification COG-180 Study Guide HP2-K21 IT Exam ICDL-IT SC0-451 Exam GB0-323 Certification Dumps Study Tools can help you there; with your preparation if - certification exam. 920-430 Exam PDF 9A0-331 Exam PDF H12-721 HP2-E34 HP0-Y41 VCE 000-104 IT Exam P2180-023 Exam is based on up to date questionnaires that tracks your way towards the right direction. 9A0-060 Exam PDF C_TCRM20_72 Exam PDF 77-887 VCE 920-352 HP0-703 Exam 510-011 HC-035-420-CHS Study Guide 000-806 Exam important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your with one year free update. Once the exam materials updated, we will prompt update these exam E10-110 HP0-J33 Exam PDF find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study 000-173 Study Guide EE0-400 Exam PDF HP0-210 VCE HP3-045 Dumps 1Z1-580 Exam 642-274 Exam PDF HP0-M18 M2090-743 IT Exam GCFA IT Exam 642-052 Dumps related information in an organized and comprehensive way. You can go for practical implementation of your learned concept in professional C_TSCM42_66 Study Guide A2090-919 000-180 IT Exam 920-203 Dumps HC-621-ENU Exam PDF C_BOWI_30 Study Guide